2023 Art Fair on the Square Artists

2023 Art Fair Map2023 Art Fair Map

 

2023 Award Winners

Mark McMahon – Award Winner DrawingMark McMahon – Award Winner Drawing
Peter Patterson – Award Winner GlassPeter Patterson – Award Winner Glass
Gary Stretar- Award Winner Painting and Jacqui Blatchford Award in Landscape PaintingGary Stretar- Award Winner Painting and Jacqui Blatchford Award in Landscape Painting
Barry Middleton – Award Winner Mixed MediaBarry Middleton – Award Winner Mixed Media
Josh Merrill – Award Winner Dorothy Burgert Photography AwardJosh Merrill – Award Winner Dorothy Burgert Photography Award
Julie Whitehead – Award Winner SculptureJulie Whitehead – Award Winner Sculpture
Michael Behr – Award Winner PhotographyMichael Behr – Award Winner Photography
Jeff Dawald- Award Winner JewelryJeff Dawald- Award Winner Jewelry
Mark Hersch – Award Winner DigitalMark Hersch – Award Winner Digital
Prince Duncan-Williams – Award Winner FiberPrince Duncan-Williams – Award Winner Fiber
Cam Bleck – Award Winner WoodCam Bleck – Award Winner Wood
Michael Bond – Award Winner PrintmakingMichael Bond – Award Winner Printmaking
Pottery Boys – Award Winner Best of Show and CeramicsPottery Boys – Award Winner Best of Show and Ceramics

CERAMICS

Jennifer AlexanderJennifer Alexander
Kennedy HawxhurstKennedy Hawxhurst
Paul Henry DevotiPaul Henry Devoti
Laura CarneyLaura Carney
Nate HunterNate Hunter
Rebecca and Roy EvanovichRebecca and Roy Evanovich
Andryea NatkinAndryea Natkin
Denise Rolland TroyerDenise Rolland Troyer
Michael Terra PotteryMichael Terra Pottery
Chris LeungChris Leung
Pottery Boys – Award Winner Best of Show and CeramicsPottery Boys – Award Winner Best of Show and Ceramics
Hironobu NishitatenoHironobu Nishitateno

DIGITAL ART

Michael Terra PaintingMichael Terra Painting

DRAWING/PASTELS

Philip SchornPhilip Schorn
Mays MayhewMays Mayhew

FIBER

Prince Duncan-Williams – Award Winner FiberPrince Duncan-Williams – Award Winner Fiber
Kate StrongKate Strong
Nazneen HusainNazneen Husain
Lisa GreenLisa Green
Kristin GereauKristin Gereau
Betty KirkBetty Kirk
Lana VoskLana Vosk
Pat RuedPat Rued
Susan FlemingSusan Fleming

GLASS

Peter Patterson – Award Winner GlassPeter Patterson – Award Winner Glass
Tammy EastonTammy Easton
Meredith WenzelMeredith Wenzel

GRAPHICS/PRINTMAKING

Mark Hersch – Award Winner DigitalMark Hersch – Award Winner Digital
Jay WennerstenJay Wennersten
RobinRenee HixRobinRenee Hix
Michael Bond – Award Winner PrintmakingMichael Bond – Award Winner Printmaking
Micheal Paul ColeMicheal Paul Cole

JEWELRY

Lisa WilliamsLisa Williams
Jane RobertiJane Roberti
Jeff Dawald- Award Winner JewelryJeff Dawald- Award Winner Jewelry
Elizabeth KlineElizabeth Kline
Renata MikotaRenata Mikota
Julia FosterJulia Foster
Linnea LahlumLinnea Lahlum
Deborah KerrDeborah Kerr
Serena KojimotoSerena Kojimoto
Sharon JohnstonSharon Johnston
Anita PetersAnita Peters
Laura Nicholson-TomLaura Nicholson-Tom
Susan LaneSusan Lane
Renzo IglesiasRenzo Iglesias
Sher BermanSher Berman
William BaileyWilliam Bailey
Jodi Rae BrownsteinJodi Rae Brownstein
Audra BaadeAudra Baade
Shamila JiwaShamila Jiwa
Jonathan RutledgeJonathan Rutledge
Regina ToRegina To
Kiera PohlKiera Pohl
Julie FurgatJulie Furgat
Cindy HeinemanCindy Heineman

PAINTING

Marie LaMotheMarie LaMothe
Mark McMahon – Award Winner DrawingMark McMahon – Award Winner Drawing
Dan PaulsonDan Paulson
Jane JohnsonJane Johnson
Jeff CondonJeff Condon
Nyle GordonNyle Gordon
Glenna AdkinsGlenna Adkins
Christina PlichtaChristina Plichta
Peter StolvoortPeter Stolvoort
Thomas TrauschThomas Trausch
Andrew SechinAndrew Sechin
Gary Wigman SrGary Wigman Sr
George CeffalioGeorge Ceffalio
John CarmanJohn Carman
Zu Sheng YuZu Sheng Yu
Jim BrooksherJim Brooksher
Edie Ottoman RisherEdie Ottoman Risher
Gary Stretar- Award Winner Painting and Jacqui Blatchford Award in Landscape PaintingGary Stretar- Award Winner Painting and Jacqui Blatchford Award in Landscape Painting
Valerie MazzaValerie Mazza
Luke StretarLuke Stretar
Roslyne SmithRoslyne Smith
Sabina WestSabina West
Ken ReifKen Reif
John MarkeseJohn Markese
Joalida SmitJoalida Smit
Kathleen Gray FarthingKathleen Gray Farthing
Ali HasmutAli Hasmut
David DallisonDavid Dallison
Maria DeltonMaria Delton

PHOTOGRAPHY

Shelly LawlerShelly Lawler
Brian DoyleBrian Doyle
Jack KraigJack Kraig
Michael Behr – Award Winner PhotographyMichael Behr – Award Winner Photography
Josh Merrill – Award Winner Dorothy Burgert Photography AwardJosh Merrill – Award Winner Dorothy Burgert Photography Award
Seung Jae KimSeung Jae Kim
James SmallJames Small
Jana EpsteinJana Epstein
Ronald GrobertRonald Grobert
Oscar Matos LinaresOscar Matos Linares
Robert LondonRobert London
Jeff PfallerJeff Pfaller
Otis HarvilleOtis Harville
James RichmondJames Richmond
Andy HallAndy Hall
Karin ConnollyKarin Connolly
Sue PerseSue Perse

SCULPTURE

Skeeter AschingerSkeeter Aschinger
Laurie and Gerald WilhiteLaurie and Gerald Wilhite
Lee GalushaLee Galusha
Julie Whitehead – Award Winner SculptureJulie Whitehead – Award Winner Sculpture

WOOD

Cam Bleck – Award Winner WoodCam Bleck – Award Winner Wood
William BoyleWilliam Boyle
Barry Middleton – Award Winner Mixed MediaBarry Middleton – Award Winner Mixed Media
Neil KemarlyNeil Kemarly
Georgia HetheringtonGeorgia Hetherington
Bill LepakBill Lepak