Art Fair Exhibitors 2019

2019 Exhibitors by Category with booth numbers

(Artists with * next to their name are 2018 Award Winners)

Ceramics

Stan Baker 22
Ira Burhans 138
Paul Hofrenning 43
Michael Kahn 92
Chris Leung 113
Hironobu Nishitateno 142
John Putnam 47
Natalya Sots 168
Glenn Woods* 14

Digital Art

R. C. Fulwiler 162
Brett Miley 96
Barry Reithmeier* 95
James Richmond 83

Drawing/Pastel

John Stoeckley 140

Fiber

Avril Clindinin 88
Victoria Fischetti 132
Lisa Green 21
C.A. Harris 153
Kathleen Johnson 30
Ira Lances 9
Vicki Love 59
Anne McKeown 129
Diane Perry 144
Shekina Rudoy 157
Mary Schneider 49
Vern Yan* 123
Samuel Yao 35

Glass

Barb Beckman 74
Henry Levine 2
Jackson Ocheltree 114
Peter Patterson 42
Nolan Prohaska* 85
Andrew Shea 24
James Weiler and Todd Manicki 10

Graphics/Printmaking

Michael Bond 84
Mel Fleck 82
Megan Hinds* 17
Lou Zale 56

Jewelry/Non-Precious

Martha Banting 112
Sher Berman 155
Michael Dandrea 46
Renzo Iglesias 130
Deborah Kerr 87
Elizabeth Kline* 81
Renata Mikota 151
Deborah OBrien 19
Nicole Parisi May 127
Anita Peters 12
Jacqueline Phinney 68
Bobbie Rafferty 25
Jane & Susan Shaffer 7
Ken Sims 58
Paz Sintes 53
Ravit Stoltz 164

Jewelry/Precious

William Bailey 67
Jackie Cohen 8
Jeff Dawald 134
Renee Ford 146
Julie Furgat 125
Carlos Iglesias 29
Hanan Ingel 23
Lisa Kleppinger 40
Serena Kojimoto 97
Linnea Lahlum 36
Lindsey Lehman 18
Jonathan Rutledge 50
Nicole Salerno 72
David Smallcombe* 79
Regina To 65
Tess Yeager 31

Mixed Media

Stephen Baldauf 11
Brooke Bartlett 20
Prince Duncan-Williams* 90
Tammy Easton 37
Patrick Fitzpatrick 116
Lee Galusha 141
Promila Kumar 131
Armik Malekian 158
Jennifer Marx 152
Melanie Moore 143
Sharon Spillar 98

Painting/Acrylic

David Abrahamson 159
Glenna Adkins 147
Jacqui Blatchford 76
Danny Chu 41
Ashley Corbello 16
Jenn Crisan 51
Leslie Emery* 75
Julio Garcia 136
Jane Johnson 66
Marie Lamothe 126
Matthew Naftzger 32
Edie Ottoman Risher 161
Shinichi Sato 26
Bala Thiagarajan 93
Brian Willard 110
Kathleen Willer 1
Zuxin Yu 165

Painting/Oil

Abbie Ansburg 167
George Ceffalio 133
Pamela Covington 4
Roger Disney 39
Nyle Gordon 6
Randall Harden 124
Thomas Henrichsen 86
Carla Messer 94
Lee Radtke* 78
Ken Reif 44
Andrew Sechin 54
Anthony Stretar 33
Gary Stretar 139
Luke Stretar 111
Jim Young 57
Zu Sheng Yu 63
David Yuan 71

Painting/Watercolor

Jim Brooksher 154
David Dallison 5
Mark McMahon* 148

Photography

Michael Behr 145
Michael Bryant 61
Andrew Butler 15
Robert Copeland 27
Rudolph De Ram* 156
William Doree 122
Jana Epstein 135
Ronald Grobert 109
Mark Hersch 62
Robin Renee Hix 64
Nels Johnson 38
Seung Jae Kim 166
Jack Kraig 150
Lisa Lammey 91
Shelly Lawler 70
Robert London 137
Oscar Matos Linares 117
Igor Menaker 48
Josh Merrill 77
Juana Ryan 3
Radim Schreiber 118
Caitlin Vitale 55

Sculpture

Skeeter Aschinger 160
Daniel Horne 52
James LaCasse 13
Craig Riches 115
Peter Rujuwa* 45
Ron Schmidt 60
Dan Vidaillet 169

Wood

Tony Casper* 89
Dennis Davis 73
Victor Edwards 119
Jeffrey Gasper 34
Neil Kemarly 163
Nick Molignano 80
John Post 149
William Waite 128

 

2019 Special Awards:

Anne F. Flynn Memorial for Abstract Award: Glenna Adkins
Dorothy Burgert Memorial Award for Photography: Igor Menaker
BEST IN SHOW: William Bailey